Atak paniki – co to jest, skąd się bierze, jak sobie z tym radzić?
Jeśli odczuwasz silny lęk i strach, który przychodzi nagle i nie potrafisz podać konkretnej przyczyny, najprawdopodobniej cierpisz na ataki paniki. Napady lęku są paraliżujące i objawiają się somatycznymi doznaniami. Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z tym zaburzeniem. Z poniższego tekstu dowiesz się czym są ataki paniki, jak się objawiają oraz jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Czym są ataki paniki?
Paniczny lęk ma bardzo szerokie spektrum objawów i jest on zmienny w zależności od osoby, która na niego cierpi. U każdego atak paniki może przebiegać inaczej i przybierać formy o różnym nasileniu, od łagodnych dolegliwości do takich, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu i prowadzą do histerii. Cechą, która jest wspólna dla wszystkich napadów paniki, jest poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem i życiem. Osoba odczuwająca brak kontroli jest przekonana o nadchodzącej katastrofie jak np. śmierć czy utrata zdrowia. Ataki paniki charakteryzują się nagłym napadowym lękiem, który jest bardzo silny i nie da się go wytłumaczyć. Oczywiście jego podłoże znajduje się w Twojej podświadomości, dlatego wydaje Ci się, że taki stan rzeczy jest nieuzasadniony.
Specjaliści psychoterapeuci zaliczają napady paniki do zaburzeń natury psychologicznej. Szacuje się, że te zaburzenia dotykają około dziewięciu procent społeczeństwa i dotyczy to najczęściej kobiet. Niestety ataku nie da się w żaden sposób przewidzieć, co dla osób cierpiących jest bardzo trudne i prowadzi do ciągłego stresu spowodowanego oczekiwaniem na najgorsze. Napady trwają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut (w cięższych przypadkach) i są porównywalne przez ludzi do walki o życie i każdy oddech. Trauma spowodowana takim stanem rzeczy sprawia, że osoby te są ciągle zlęknione, boją się dużych skupisk ludzi i ciężko im cieszyć się z życia.
Jak objawiają się ataki paniki?
To jak wygląda atak paniki jest uzależnione od stopnia zaburzenia, w jakim dana osoba się znajduje. Dla każdego cierpiącego może być to inne przeżycie. Mówi się, że napady są spowodowane czynnikami emocjonalnymi i środowiskowymi. Jeśli doświadczasz objawów ataków paniki, u podłoża może leżeć negatywne i traumatyczne przeżycie, które powoduje obudzenie się napadów. Może to być zdrada, wypadek, ciągły stres lub problemy finansowe, mieszkaniowe, w rodzinie i związku. Do przyczyn, które wymieniają specjaliści, mające wpływ na wywoływanie ataków paniki zalicza się negatywne skojarzenia, katastroficzne myślenie, a także myśli dotyczące śmierci.
Jak wyglądają ataki paniki? Otóż najczęstsze objawy to:
- kołatanie serca,
- trudności w swobodnym oddychaniu,
- nerwobóle,
- nudności,
- zawroty głowy,
- szum w uszach,
- poczucie odrealnienia i osamotnienia.
Osoba skarżąca się na ataki paniki, nie potrafi jasno określić, co ją do takiego stanu doprowadziło. Uważa, że to przyszło z zewnątrz i ją zaatakowało. Dlatego też mówi się o „atakach” i „napadach”. W rzeczywistości to Ty sam się napadasz i atakujesz, ale bez odpowiedniej terapii i leczenia, ciężko jest to sobie uświadomić i zacząć działać. Jeśli cierpisz np. na agorafobię, ataki paniki będą się objawiały strachem przed ludźmi, przed tym, co powiedzą i jak zareagują na Twój wygląd, zachowanie itp. Osoba cierpiąca często nie jest w stanie wyjść z domu i przebywać w większych skupiskach ludzi.
Atak paniki – co robić?
Nieleczone napady prowadzą do jeszcze większego lęku i krąg się zamyka. Jeśli nie podejmiesz terapii psychologicznej, trwanie w takim stanie psychicznym będzie ciągłe i coraz głębsze. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z atakami paniki pozostaje więc terapia u psychoterapeuty oraz jeśli to konieczne farmakoterapia u psychiatry. Leki pomogą złagodzić stany lękowe i ułatwią codziennie funkcjonowanie oraz skupienie się na terapii. Na pytanie co robić mając ataki paniki, najlepszą odpowiedzią jest psychoterapia. Skuteczność pomocy specjalistów szacuje się na około 90%. Wykwalifikowani specjaliści dobiorą odpowiednią metodę leczenia i przy dobrej współpracy z pacjentem są w stanie zagwarantować złagodzenie, a nawet pełne wyleczenie napadów paniki. U podłoża tego zaburzenia leżą często sprawy tak głęboko “wciśnięte” w podświadomość, że bez pomocy odpowiednich osób chory nie jest w stanie leczyć się sam. Psychoterapia w przypadku leczenia napadów paniki pomoże na ogólny rozwój emocjonalny i psychiczny, co pozytywnie wpłynie również na inne dziedziny życia.