Accessibility tools panel
X

10 typów toksycznych ludzi

Toksycznych ludzi możesz spotkać właściwie wszędzie – w pracy, szkole, wśród znajomych czy nawet rodziny, choć nie musisz zdawać sobie z tego sprawy. Nic dziwnego, toksyczna osobowość może objawiać się na wiele sposobów, często trzeba dokładnie przeanalizować zachowania i słowa danej osoby, by ją zauważyć. Po czym więc poznać toksycznych ludzi?

Cechy toksycznych ludzi – czym się charakteryzują?

Prezentowane w tym artykule toksyczne osobowości mają charakter poglądowy i potoczny. Nie jest to charakterystyka psychologiczna, taką zajmiemy się w osobnym artykule. Tutaj prezentujemy uproszczony podział. Typy ludzi, z którymi prawdopodbnie każdy kiedyś się spotkał.

Cechy toksycznych ludzi są różne, można jednak wyróżnić kilka podobieństw. Toksyczne osoby to najczęściej zdolni manipulatorzy, którzy wykorzystują innych, by odnosić własne korzyści. Są zapatrzeni w siebie i skupieni na osiąganiu zamierzonych celów, często kosztem innych osób, na które nie zwracają uwagi. Lubią czuć siłę i przewagę, chętnie rządzą ludźmi i podejmują za nich decyzje.

Typy toksycznych ludzi

Toksyczna osobowość może przejawiać się na wiele sposobów, jeśli więc po spotkaniu z jakąś osobą czujesz się gorzej psychicznie, spróbuj przeanalizować jej zachowania. Poniżej przeczytasz o 10. typach ludzi toksycznych, których najczęściej można spotkać.

  1. Typ manipulatora – toksyczną osobę, która potrafi subtelnie manipulować innymi ludźmi ciężko jest rozpoznać. Ten typ kłamie i nagina rzeczywistość, bo zależy mu tylko na własnych korzyściach. Chce mieć kontrolę nad Twoimi decyzjami, zachowaniem i w konsekwencji całym życiem. Może np. denerwować się lub obrażać, gdy zachowasz się inaczej, niż by chciał.
  2. Typ narcyza – osoba, która przekracza granicę zdrowego dbania o siebie i swoje potrzeby, interesując się tylko i wyłącznie sobą oraz będąc przekonaną o swojej wyjątkowości czy nieomylności, staje się osobą toksyczną.
  3. Typ zazdrosny – zazdrość jest naturalnym uczuciem, które nie świadczy jeszcze o byciu toksycznym człowiekiem. Problemem jest notoryczna, nadmierna zazdrość i zawiść, np. o sukces kolegi, samochód sąsiada, czyjąś lepszą ocenę w szkole, sylwetkę, zamożność, związek itd. Typ zazdrosny będzie źle Ci życzył, jeśli tylko masz to, czego on nie ma. Nie będzie się cieszył z Twoich sukcesów, raczej postara się je umniejszyć lub przysłonić własnymi.

 

  1. Typ władcy – próbuje być szefem w każdej sytuacji, zarządzając znajomymi czy rodziną. Taki typ na kierowniczym stanowisku może nadmiernie wykorzystywać władzę, narzucając bezwzględnie swoje zdanie, manipulując i wywołując strach u pracowników.
  2. Typ pesymisty – widzi wszystko w najciemniejszych barwach, często narzeka, przedstawiając się jako ofiarę zaistniałych sytuacji. Od takiej toksycznej osoby zarazisz się negatywnym myśleniem i szybko stracisz entuzjazm, zawsze bowiem znajdzie argumenty, by przekonać Cię, że coś może pójść źle lub nie ma w ogóle sensu.
  3. Typ socjopatyczny – taki toksyczny człowiek jest chorobliwie ambitny, dąży „po trupach do celu”, nie myśląc o innych ludziach i wyrządzanych krzywdach. Nie przeprosi, bo nie widzi w sobie winy. Może być sympatyczny i chętnie Cię wysłucha, ale powie to, co chcesz usłyszeć, zbierając informacje, które będzie mógł wykorzystać.
  4. Typ umniejszający – toksyczni ludzie przejawiają się też przez dyskredytowanie zdania czy osiągnięć innych, zawsze szukając okazji, by „wbić szpilę”. Taka osoba powie np. Gratuluję, że to w końcu zrobiłeś, szkoda, że tak późno. Będzie Cię krytykować, by obniżyć Twoje poczucie własnej wartości.
  5. Typ fałszywy – możesz znać taką osobę wiele lat, ale nie wiedzieć jaka jest naprawdę, ponieważ zawsze przybiera maski. Mówi ludziom to, co chcą usłyszeć, często oszukuje i udaje kogoś, kim nie jest, by dotrzeć do pożądanych informacji lub osiągnąć sukces.
  6. Typ plotkujący – nadmiernie interesuje się życiem innych, chętnie wtrąca się w nie swoje sprawy i opowiada o nich, czerpiąc przyjemność z bycia słuchanym. Powiela plotki i nie przejmuje się tym, że mogą być nieprawdziwe i wyrządzać krzywdę.
  7. Typ agresora – to osoba niepanująca nad własnymi emocjami i niebezpieczna, nawet jeśli agresję przejawia tylko werbalnie. Łatwo wpada w wielką złość, obraża, przeklina, wyzywa i upokarza innych, zyskując władzę poprzez krzyk i strach.

Jak poznać, że masz do czynienia z toksyczną osobą?

brak zaufaniaNajpewniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem, jeśli w jego towarzystwie czujesz się niepewnie, Twoja samoocena spada i zaczynasz kwestionować własne wybory. Na początku znajomości taka osoba może co prawda wydawać się przyjazna i godna zaufania – to typowe dla toksycznych ludzi, których najłatwiej rozpoznać dopiero po jakimś czasie. W końcu zaczniesz zauważać kłamstwa i egoizm, dużą łatwość do oceniania i krytykowania innych osób, a także arogancję czy fałsz. Po spotkaniu z taką osobą możesz czuć zmęczenie, wyrzuty sumienia lub niepewność, ponieważ toksyczna osoba często wywołuje poczucie winy u innych, szantażując i przejmując w ten sposób nad nimi kontrolę. Toksyczni ludzie dążą do tego, by uzależnić od siebie bliskich. Chcąc uwolnić się z takiej relacji lub nauczyć się z nią radzić (np. gdy chodzi o kontakt z toksycznym rodzicem), nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty, który odpowiednio Cię pokieruje.

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Dziecko Cienia i Dziecko Słońca – co to znaczy?

W głębi naszej psychiki skrywa się niezwykły świat dzieciństwa, który ma znaczący wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj. Wiele z naszych emocji, przekonań oraz wzorców zachowań ...
więcej »

Jak odkryć wewnętrzne dziecko? Jak z nim pracować?

Koncepcja wewnętrznego dziecka, która od lat zyskuje na popularności w psychologii, staje się często drogą do zrozumienia nie tylko naszych emocji, ale także sposobu, w jaki ...
więcej »

Poznaj cztery podstawowe potrzeby psychiczne człowieka

Potrzeby psychiczne człowieka odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju i kształtowaniu osobowości, wpływając na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Stanowią podstawę naszej motywacji i napęd do działania, wpływając ...
więcej »

Maczyzm czyli toksyczna męskość. Na czym polega?

Co to znaczy toksyczna męskość? Skąd bierze się przekonanie, że „prawdziwy mężczyzna” to ten, który nie okazuje emocji, unika wrażliwości i zawsze musi dominować? Toksyczna męskość ...
więcej »

Niska samoocena – co robić? Poznaj przyczyny i objawy

Niska samoocena to złożone zjawisko psychologiczne, które wykracza daleko poza chwilowe wahania nastroju czy poczucie niepewności. To trwałe przekonanie o swojej niskiej wartości, które wpływa na ...
więcej »

Na czym polega kontrakt terapeutyczny? Co powinien zawierać i czy można go zerwać?

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii to ważny krok na drodze do lepszego zrozumienia siebie i radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi. Aby ten proces przebiegał skutecznie, zarówno pacjent, ...
więcej »

Dysonans poznawczy – teoria, skutki, definicja

Kupujesz drogi telefon, który od dawna marzył Ci się jako idealne narzędzie do pracy i rozrywki. Chwilę później odkrywasz, że w promocji dostępny jest niemal identyczny ...
więcej »

Jak stres wpływa na to, co jemy?

Stres to nieodłączna część współczesnego życia. Codzienne wyzwania, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, mogą powodować znaczne napięcie. Jednak, poza oczywistymi skutkami psychicznymi i ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie