Accessibility tools panel
X

Dziecko a śmierć rodzica

Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica? Co zrobić, aby w tym trudnym okresie być dla niego jak najlepszym oparciem? Jak się zachować, co mówić i gdzie szukać ewentualnej pomocy? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dziecko a śmierć rodzica

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie dla każdego człowieka. Jeżeli śmierć rodzica musi przeżyć małe dziecko, trzeba zapewnić maluchowi odpowiednie wsparcie i pomoc, aby jak najbardziej ułatwić mu przejście przez to traumatyczne wydarzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dziecko w swój własny, indywidualny sposób będzie przeżywało żal, a czasem strach i osamotnienie. Może zamknąć się w sobie lub zwracać na siebie uwagę dorosłych i rówieśników. Może przejść ze śmiercią bliskiej osoby do porządku dziennego lub też długo nie godzić się z tym, że już jej nie ma. Trzeba być przygotowanym na różne reakcje malucha. Co jako rodzic lub opiekun możesz zrobić dla dziecka? Poniżej przedstawiamy jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica i co w zachowaniu dziecka może być sygnałem alarmowym.

Strata rodzica – pomoc dla dziecka

Po traumatycznym przeżyciu, dziecko szczególnie będzie wymagać Twojego wsparcia i uwagi. Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica?

  • Zwróć uwagę czy dziecko nie obwinia się za śmierć bliskiej osoby i poświęć mu w pierwszych miesiącach po stracie więcej czasu.
  • Jeśli jako opiekun dziecka także mocno przeżywasz żałobę, postaraj się odnaleźć kogoś, kto pomoże Ci w opiece nad maluchem i odciąży Cię nieco w wypełnianiu codziennych obowiązków.
  • Zawiadom także nauczycieli dziecka w przedszkolu lub szkole, do której uczęszcza. Pedagodzy muszą mieć na uwadze, że maluch przeżywa teraz trudny czas i może mieć problemy ze skupieniem się na lekcji. Bądź w kontakcie z nauczycielami i dopytuj o zachowanie dziecka w szkole. Sprawdzaj, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Pozwól też maluchowi na swobodne zadawanie pytań.
  • Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Postaraj się lepiej zrozumieć mu czym jest śmierć. W razie potrzeby, możesz zachęcić pociechę do dyskusji, sam wyrażając swoje uczucia.
  • Oprócz tego zadbaj o to, aby nie zaburzyć mocno codziennej rutyny dziecka. To zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się, aby godziny snu, posiłków i innych czynności pozostały bez zmian.
  • Wsparcie dziecka to też Twoja obecność i czułość. Przytulaj dziecko, jeśli tego potrzebuje lub zostaw mu nieco przestrzeni. Obserwuj, co będzie dla niego w tym czasie najlepsze.
  • Nie zmuszaj dziecka do chodzenia na cmentarz i nie zakazuj mu zabawy z rówieśnikami w okresie żałoby. Pozwól mu uwalniać trudne emocje.
  • Nie denerwuj się, jeśli w zabawach lub rysunkach dziecka pojawią się trumny, groby, wieńce i zmarła osoba. Niektóre dzieci w ten sposób przeżywają śmierć rodzica.

Śmierć rodzica – psycholog

Czy dziecko po śmierci rodzica zawsze powinno udać się na konsultacje psychologiczne? Nie zawsze. W SUPER-ego zawsze tłumaczymy, że to zupełnie naturalne, że dziecko będzie odczuwało smutek i na swój sposób przeżywało śmierć rodzica. Dlatego na pewno należy się wstrzymać z decyzją o skierowaniu go do terapeuty i nie podejmować jej na krótko po tym trudnym wydarzeniu. Ważne jest wówczas odpowiednie wsparcie dziecka. Gdy okres żałoby minie, dziecko odzyska siły i powinno na nowo wrócić do rzeczywistości. Jeżeli jednak od śmierci rodzica minęło już sporo czasu (np. kilka miesięcy), a Ty nie wiesz jak pomóc dziecku, które zachowuje się w nieprawidłowy sposób, możesz umówić je do specjalisty. Wówczas psycholog dziecięcy pomoże rozwiązać wszystkie niepokojące kwestie i wesprzeć malucha w tym trudnym czasie.

Niepokojące symptomy

Co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę w zachowaniu dziecka i skłonić Cię do rozważenia terapii psychologicznej? Sygnałem alarmującym będzie utrzymywanie się nieprawidłowości w reakcjach czy sposobie bycia dziecka przez kilka miesięcy od śmierci rodzica. Może to być m.in.:

  • udawanie, że nic się nie stało,
  • głośna krytyka siebie,
  • agresja,
  • bezsenność,
  • obojętność,
  • brak zainteresowania swoim wyglądem,
  • unikanie kontaktów z innymi,
  • osłabienie, zmęczenie lub brak apetytu.

Jeżeli nie jesteś pewien co robić, skontaktuj się z poradnią SUPER-ego, podpowiemy Ci co będzie najlepszym rozwiązaniem i jak się zachować w danej sytuacji.

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Dziecko Cienia i Dziecko Słońca – co to znaczy?

W głębi naszej psychiki skrywa się niezwykły świat dzieciństwa, który ma znaczący wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj. Wiele z naszych emocji, przekonań oraz wzorców zachowań ...
więcej »

Jak odkryć wewnętrzne dziecko? Jak z nim pracować?

Koncepcja wewnętrznego dziecka, która od lat zyskuje na popularności w psychologii, staje się często drogą do zrozumienia nie tylko naszych emocji, ale także sposobu, w jaki ...
więcej »

Poznaj cztery podstawowe potrzeby psychiczne człowieka

Potrzeby psychiczne człowieka odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju i kształtowaniu osobowości, wpływając na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Stanowią podstawę naszej motywacji i napęd do działania, wpływając ...
więcej »

Maczyzm czyli toksyczna męskość. Na czym polega?

Co to znaczy toksyczna męskość? Skąd bierze się przekonanie, że „prawdziwy mężczyzna” to ten, który nie okazuje emocji, unika wrażliwości i zawsze musi dominować? Toksyczna męskość ...
więcej »

Niska samoocena – co robić? Poznaj przyczyny i objawy

Niska samoocena to złożone zjawisko psychologiczne, które wykracza daleko poza chwilowe wahania nastroju czy poczucie niepewności. To trwałe przekonanie o swojej niskiej wartości, które wpływa na ...
więcej »

Na czym polega kontrakt terapeutyczny? Co powinien zawierać i czy można go zerwać?

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii to ważny krok na drodze do lepszego zrozumienia siebie i radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi. Aby ten proces przebiegał skutecznie, zarówno pacjent, ...
więcej »

Dysonans poznawczy – teoria, skutki, definicja

Kupujesz drogi telefon, który od dawna marzył Ci się jako idealne narzędzie do pracy i rozrywki. Chwilę później odkrywasz, że w promocji dostępny jest niemal identyczny ...
więcej »

Jak stres wpływa na to, co jemy?

Stres to nieodłączna część współczesnego życia. Codzienne wyzwania, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, mogą powodować znaczne napięcie. Jednak, poza oczywistymi skutkami psychicznymi i ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie