Foch, czyli bierna agresja
Gdy ktoś nie komunikuje wprost swoich emocji i chce w jakiś sposób wpłynąć na drugą osobę, można mówić o zachowaniu bierno-agresywnym. Bierna agresja ma różne oblicza. Często mówi się, że to złość w przebraniu lub emocje ukryte pod postacią focha lub uszczypliwych komentarzy pod adresem bliskich osób. Jak radzić sobie z bierną agresją w związku? Dlaczego foch szkodzi?
Bierna agresja – przyczyny i przykłady
“Nie będę się w ogóle do Ciebie odzywać, dopóki nie domyślisz się co zrobiłeś źle i mnie nie przeprosisz lub tego jakoś nie naprawisz”. To właśnie istota focha przedstawiona w jednym zdaniu. Czy bliska Ci osoba obraża się, tłumi emocje i woli się do Ciebie nie odzywać, zamiast jasno i otwarcie zakomunikować o co jej naprawdę chodzi? A może zauważyłeś, że to właśnie Ty jesteś osobą, dla której w każdej trudnej sytuacji najlepszym wyjściem wydaje się być foch? Agresja przybiera różne postacie. Nie zawsze są to rękoczyny czy wyzwiska.
Czasami agresja jest subtelnie zawoalowana i dobrze ukryta pod postacią focha lub też innych, podobnych zachowań, do których należą m.in.:
- złośliwe lub sarkastyczne komentarze,
- wypominanie partnerowi konfliktów, które już dawno zostały zażegnane,
- umyślne powielanie słów i zachowań, które denerwują partnera,
- zrzucanie na bliską osobę odpowiedzialności za swoje reakcje (mówienie np. “Krzyczę, bo Ty mnie zawsze denerwujesz”.
Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się bierna agresja w związku? Otóż najczęściej wybiera się zachowania bierno-agresywne, gdy nie wiadomo w jaki sposób inaczej można wyrazić siebie. Sięga się wówczas po najprostsze nawyki i zakodowane wzorce, aby błyskawicznie zareagować na stan rzeczy, którego się nie akceptuje. Przyczyną biernej agresji jest więc po prostu brak innych zasobów, aby zadbać o swoje potrzeby w zdrowszy i korzystniejszy dla relacji z bliską osobą sposób.
Bierna agresja w związku – co robić?
Każdy uszczypliwy komentarz pod adresem bliskiej osoby i każdy foch szkodzi związkowi. Jeżeli postępujesz w ten sposób lub jeśli Twój partner regularnie stosuje bierną agresję wobec Ciebie, to nie masz żadnych szans na wyrażenie prośby o to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Nie możesz także odpowiednio zadbać o własne potrzeby i rozwiązać tej trudnej sytuacji w konstruktywny sposób. Dodatkowo, między Tobą, a partnerem tworzy się mur. Bierna agresja w związku każdego dnia stwarza coraz większy dystans. Jeżeli nie potrafisz powiedzieć otwarcie o tym, co jest dla Ciebie ważne, to nie dajesz partnerowi możliwości, aby lepiej Cię poznał.
Co możesz zrobić, aby raz na zawsze przerwać zachowania bierno-agresywne oraz wprowadzić do codziennej komunikacji lepsze sposoby na wyrażanie siebie, swoich emocji, uczuć, oczekiwań oraz potrzeb? Możesz np. wspólnie z partnerem zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest terapia par. Specjaliści SUPER-ego wysłuchają obu stron konfliktu. Ustalą główny cel spotkań, a także zdiagnozują przyczyny fochów, proponując sposoby pracy nad związkiem poza gabinetem terapeutycznym. Na pierwszym spotkaniu będziesz mógł od razu poćwiczyć z partnerem skuteczną komunikację, która nie będzie powodowała niepotrzebnych konfliktów i stwarzała atmosferę pełnego zaufania i porozumienia. Więcej na temat tego, jak wygląda terapia dla par przeczytasz w tym artykule.
Nie zniechęcaj się i zawalcz o szczęśliwy związek
Rozpoznanie u partnera lub siebie zachowań bierno-agresywnych oraz nauka reagowania na bierną agresję w związku może początkowo wydawać się przygnębiająca. Nie zniechęcaj się jednak łatwo i spróbuj poprawić wzajemną nić porozumienia. Jeżeli tylko zauważysz, że sam posługujesz się w codziennej komunikacji z partnerem fochem lub innymi zachowaniami, które wyraźnie wskazują na bierną agresję, poszukaj pomocy oraz wsparcia terapeuty. Z pewnością obiektywnie spojrzy on na problem, który dręczy Ciebie i Twojego partnera i wskaże Wam jeden z rozwojowych stylów komunikacji. Jeśli oboje się postaracie, to w niedługim czasie możecie sprawić, że Wasza relacja rozkwitnie na nowo. Zarówno Ty jak i Twój partner usuniecie z codziennej komunikacji niepotrzebne, przemocowe zwroty, a zastąpicie je szczerością, otwartością i konstruktywnym porozumieniem.