Nieśmiałość – skuteczne sposoby na to, jak ją pokonać
Nieśmiałość może być przyczyną wielu problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Na szczęście można sobie z nią poradzić za pomocą kilku sprawdzonych sposobów. Jak pokonać nieśmiałość? Zapraszamy do lektury.
Nieśmiałość – psychologia
Nieśmiałość to stan, który polega na odczuwaniu lęku lub dyskomfortu podczas kontaktów z drugim człowiekiem i w różnych sytuacjach społecznych. Jaka jest tego przyczyna? Często jest to spowodowane brakiem poczucia własnej wartości i pewności siebie. Szybsze bicie serca, rumienienie się, potliwość czy drżenie rąk to tylko kilka fizycznych objawów, które może spowodować nieśmiałość. Definicja tego stanu obejmuje także twierdzenie, że mogła być ona dawniej ważnym mechanizmem ochronnym, który skłaniał ludzi do zachowania ciszy i większej ostrożności w nieznanym miejscu. Nie powinno odbierać się osób nieśmiałych jako introwertyków. Nie są to z pewnością pojęcia tożsame. Niektóre z najnowszych badań sugerują także powiązanie, jakie ma nieśmiałość z genetyką. Niektóre wzorce genetyczne, według naukowców, są w stanie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej cechy.
Co to znaczy, że ktoś jest nieśmiały? Psychologia czasem definiuje nieśmiałość jako podświadomy, irracjonalny lęk przed interakcjami międzyludzkimi. Istnieje też chorobliwa nieśmiałość, która może objawiać się m.in. panicznym lękiem przed rozmowami z ludźmi czy wystąpieniami publicznymi. Taka osoba będzie za wszelką cenę unikać sytuacji, w której musi się wypowiedzieć na jakikolwiek temat.
Jak pokonać nieśmiałość?
Jak walczyć z nieśmiałością? Żeby to zrobić, warto popracować nad wzmocnieniem swobody i stanowczości w kontaktach społecznych, a także poznać sposoby na brak pewności siebie. W SUPER-ego często pracujemy z osobami, które pragną szybko poznać przepis na to, jak przełamać nieśmiałość. Aby to jednak doszło do skutku, trzeba najpierw z uwagą i cierpliwością zajrzeć głębiej i sprawdzić co potęguje nieśmiałość danej osoby. Czy są to niemiłe wspomnienia drwin i krytyki ze strony innych? Czy ta osoba została w przeszłości ośmieszona? Spotkała się z napiętnowaniem lub pogardą? Jeśli tak się stało, to będzie ona odczuwać bardzo duży opór przed wyrażaniem siebie, nawiązywaniem nowych znajomości i mówieniem głośno i stanowczo o własnych odczuciach i potrzebach. Czasem mogą to być dawne wydarzenia, których pacjent nawet nie pamięta. Jednak duża obawa przed dyskredytacją została mocno wpisana w jego podświadomość. Jak wówczas pokonać nieśmiałość? W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia indywidualna.
3 ćwiczenia na nieśmiałość
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak pokonać nieśmiałość, to z pewnością przydadzą Ci się poniższe ćwiczenia.
- Wzoruj się na zachowaniach innych. Wybierz kilka osób z Twojego otoczenia, które lubisz i szanujesz. Może to być ktoś z rodziny czy przyjaciół. Przyjrzyj się, jak zachowują się w różnych sytuacjach. Co mówią? Jak się poruszają? Jakie robią miny? Jakich gestów używają? Gdy to ustalisz, następnym razem, gdy przytrafi Ci się sytuacja, która wyzwala w Tobie ogromną nieśmiałość – postaraj się na nich wzorować. Pomyśl, jak ta osoba zachowałaby się w tej sytuacji? Co by powiedziała? Spróbuj ją naśladować. Sprawdź też, dlaczego przyjaciele są tak ważni w życiu.
- Ustalaj cele danego dnia. Przykładowo: ustal sobie liczbę minimalnych interakcji z ludźmi podczas danego spotkania. Ustal łatwe zadania jak komentowanie pogody czy komplementowanie dań podczas obiadu. To wszystko pomoże Ci przełamać strach przed zabraniem głosu.
- Zrób rachunek zysków i strat. Co zrobić, gdy jest się nieśmiałym? Wypisz na kartce kilka ostatnich sytuacji, w których czułeś nieśmiałość i zrezygnowałeś ze zrobienia kroku w czyjąś stronę czy odezwania się. Co straciłeś, a co zyskałeś przez swoją nieśmiałość? To doskonały sposób na to, jak pozbyć się nieśmiałości, ponieważ gdy zauważysz, że koszty są jednak wyższe, niż zyski – łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zmianie zachowania i pracy nad sobą.
Jak wyleczyć się z nieśmiałości?
Aby wyleczyć się z nieśmiałości, stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, leki lub kombinację obu metod. Terapia pozwala namierzyć i zidentyfikować różne niekorzystne wzorce myślenia i zachowań oraz wspólnie z psychologiem popracować nad przezwyciężeniem strachu i dyskomfortu. Czasem potrzebne są też leki, które łagodzą ogromny lęk.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zwalczyć nieśmiałość – skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z wybranym specjalistą.