Jak się uspokoić? Sposoby na wewnętrzne wyciszenie
Zastanawiasz się jak się uspokoić? Wiemy, że codzienne życie przysparza wiele stresów. Doświadczasz ich w pracy, w domu, a często także na urlopie. Umysł, który jest przemęczony natłokiem myśli, pracuje wolniej i mniej efektywnie, a zmiany odczuwasz w całym organizmie. Co na uspokojenie będzie dla Ciebie najlepsze? Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wypocząć duchowo i umysłowo i jakie są metody na wyciszenie. Poznasz niejeden szybki sposób na uspokojenie nerwów. Podpowiadamy też, gdzie szukać pomocy w wewnętrznym wyciszeniu.
Jak uspokoić swoje myśli?
Aby uspokoić swoje myśli:
- Uznaj, że Twoje myśli to nie fakty, tylko domysły.
Umysł ma za zadanie chronić Cię przed wszystkimi niebezpieczeństwami, więc często przewiduje, co najgorszego może się wydarzyć, jednak to nie oznacza, że przytrafi Ci się to naprawdę. Jak się uspokoić? Podejdź do tego, co Cię martwi z większym dystansem i nie wybiegaj za bardzo w przyszłość.
- Wyjdź z nurtu swoich myśli i usiądź obok.
Szybki sposób na uspokojenie nerwów to także uświadomienie sobie, że nie jesteś swoimi myślami. Możesz im się przyglądać z oddali. Gdy niepokojące myśli płyną jak rwąca rzeka – wyjdź z niej i usiądź na brzegu. Zacznij przyglądać się swoim myślom bez zagłębiania się w nie i jakiejkolwiek reakcji. Nie daj się im porwać. W ten sam sposób możesz obserwować emocje, które towarzyszą Ci w ciągu dnia. Zobacz wpis: emocje – jak na nas wpływają.
- Poszerz perspektywę.
Jak się uspokoić? Nie skupiać się na najgorszych aspektach danej sytuacji i zauważyć nieco szerszy kontekst. Jak to zrobić? Warto zadać sobie pytanie: czy to na pewno aż tak ważne? Czy to będzie miało znaczenie za rok lub 10 lat? Co najgorszego może się stać? Czy to na pewno może się wydarzyć?
- Podziel myśli na kategorie.
Co na uspokojenie Twoich myśli będzie bardzo skuteczne? Skoncentrowanie się na tym, jakiego typu to jest myśl. Nie na jej treści, ale na jej kategorii. Kiedy tylko w Twojej głowie pojawi się myśl z oceną sytuacji, oznacz ją jako myśl osądzającą. Gdy się martwisz, że coś się nie uda – oznacz myśl jako zmartwienie, a gdy zaczniesz się krytykować – jako krytykę. Co Ci to da? Przestaniesz się skupiać na dosłownej treści danej myśli, a zyskasz świadomość tego, co dzieje się w Twoim umyśle i jakie procesy w nim zachodzą. Jeśli zauważysz bardzo dużo myśli samokrytycznych, sięgnij po sposoby na to, by podnieść poczucie własnej wartości.
- Zacznij działać.
Jeśli nie wiesz, jak uspokoić nerwy, rusz się z miejsca. Czynności takie jak, chociażby: spacerowanie, rysowanie, zabawa z pupilem, bieganie, joga czy gra w piłkę potrafią bardzo szybko odwrócić uwagę od problemu, który Cię dręczy. Sporty i inne aktywności to sprawdzone sposoby na uspokojenie, dzięki którym przestaniesz się martwić, a po treningu wrócisz do rzeczywistości z bardziej świeżym spojrzeniem.
Jak się uspokoić szybko?
Najszybszymi możliwymi sposobami na uspokojenie oprócz aktywności fizycznej są:
- głębokie wdechy i wydechy (Jak się uspokoić w minutę? Trzeba zastosować technikę równej długości wdechów, zatrzymania powietrza i wydechów. Tzn. 3 sekundy trwa wdech, 3 sekundy trwa zatrzymanie powietrza w płucach i 3 sekundy trwa wydech, a następnie cały cykl zaczyna się od początku. Czas można stopniowo wydłużać nawet do 10. i więcej sekund);
- rozmowa z kimś bliskim (coś, co pomaga uspokoić nerwy to z pewnością telefon do zaufanej osoby i podzielenie się swoimi obawami i wątpliwościami lub pogawędka o czymś zupełnie innym, weselszym);
- gorąca kąpiel, wizyta w saunie lub też zimny prysznic albo morsowanie (to propozycje zarówno dla osób, które kochają przebywać w cieple, jak i dla miłośników niskich temperatur. Sam zadecyduj, co na uspokojenie będzie dla Ciebie w danym momencie najlepsze. Wówczas skupisz się bardzo mocno na reakcjach Twojego ciała na zmianę temperatury, a Twój umysł się wyciszy).
- masaż (co jest dobre na stres i uspokojenie, jeśli nie świetnie przeprowadzony masaż przy relaksacyjnej muzyce? Jeśli tylko masz taką możliwość, zarezerwuj sobie wizyty u fizjoterapeuty lub masażysty właśnie w tych okresach, w których wiesz, że będziesz miał bardzo dużo stresu. Takie sesje pomogą Ci się odprężyć, a także rozluźnią pospinane w nerwach mięśnie m.in. na Twoich plecach, barkach, karku, szyi, a nawet żuchwie).
Jak wypocząć duchowo i umysłowo?
Jak się wyciszyć? Zdenerwowanie i stres może być objawem trudnej sytuacji lub towarzyszyć Ci przez cały czas. Przewlekły stres może doprowadzić do poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy zawał serca. Często jest to także przyczyna depresji i zaburzeń na tle nerwowym. Stres jest reakcją organizmu na działanie pewnych czynników, takich jak choroba, porażka, obciążenie lub zmęczenie. W krwiobiegu pojawiają się hormony stresu, które reaktywują uciążliwe dolegliwości. Długotrwały stres może wyczerpywać pokłady energii i zasoby, jakie posiadasz, a tym samym załamać zdolności adaptacyjne do nowych warunków.
Badania dowodzą, że Polacy to bardzo zestresowany naród. Co piąty badany wskazuje, że stres towarzyszy mu codziennie. Na początku objawy są mało zauważalne i przypisywane są ogólnemu zmęczeniu.
Stres objawia się:
- bólem głowy, szyi lub pleców,
- drżeniem kończyn,
- kołataniem serca,
- suchością w gardle,
- problemami ze snem,
- chorobami wrzodowymi żołądka,
- bólami jelit, biegunkami i zaparciami, a także nudnościami.
U każdego objawy są inne i mogą się różnić w zależności od ogólnego stanu zdrowia i odporności na stres. Taki objawów nie należy bagatelizować i od razu wdrożyć sposoby na wyciszenie. Znane są metody pomagające w walce ze stresem, które możesz przeprowadzić samodzielnie w domu lub w każdym miejscu, kiedy sytuacja tego wymaga. Jest to szereg zasad ograniczających szkodliwe nerwy, ćwiczenia i inne przydatne wskazówki dające świetne rezultaty, wyciszające strach i stres.
Jakie są sposoby na wyciszenie i uspokojenie?
Jeśli doświadczasz długotrwałego stresu, ważne jest, abyś nauczył się uspokajać własne myśli. Ta kompetencja jest niezwykle ważna i pozwala poznać sposoby na to, jak się wyciszyć.
- Po pierwsze uznaj, że Twoje myśli są „wymyślone” i nie oznaczają wcale niczego pewnego. Tak jak każdą myśl można zmienić, tak i zdarzenia w życiu są zmienne i nie muszą być tylko złe.
- Po drugie naucz się cierpliwości. Każda zmiana wymaga czasu, jeśli od razu uznasz, że nie wszystko musi udawać się za pierwszym razem, będziesz miał większe szanse, aby wyciszyć się i walczyć dalej.
- Po trzecie, naucz się zapominać o tym, co kiedyś było złe i przykre. Odpuszczanie sobie pewnych spraw pozwala zrzucić ciężar z barków i skupić się na tym, co dzieje się w twoim życiu tu i teraz.
- Ponadto otwarcie mów o tym, co Cię martwi. Jeśli stres i natłok myśli nie dają Ci spokoju, poszukaj pomocy u innych.
- Kolejną sprawą są techniki relaksacji. Zajęcie myśli czymś innym pomoże osiągnąć wyciszenie np. do czasu spotkania u psychoterapeuty i przepracowania trudnych kwestii. Nie rezygnuj z wyjść z przyjaciółmi i uprawiania hobby. Małe przyjemności dają odetchnąć zapracowanej głowie i naładować nieco energii.
Jeśli zauważasz, że żadna z powyższych metod już od dłuższego czasu wcale Ci nie pomaga i nie wiesz już, co zrobić, żeby się uspokoić – rozważ regularną, specjalistyczną pomoc z zewnątrz. Psychoterapia indywidualna pozwoli Ci uwolnić się od ciągłego niepokoju i sprawi, że wyciszysz się wewnętrznie. W Superego każdego dnia przepracowujemy z naszymi pacjentami wiele trudnych tematów i z pomocą sprawdzonych metod wspieramy ich dążenia do zmiany na lepsze. Skontaktuj się z nami, aby umówić pierwszą wizytę.
Gdzie jeszcze szukać pomocy w wewnętrznym wyciszeniu?
Najskuteczniejszym sposobem na walkę ze stresem i natłokiem myśli są różnego rodzaju treningi i warsztaty relaksacyjne np. mindfulness, czy praca na zajęciach indywidualnych z terapeutą. Osoby zawodowo zajmujący się technikami relaksacyjnymi wskażą Ci na sposoby na ukojenie nerwów i sposoby na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Nie tylko pomogą oni uporać się z danym problemem, ale również pokażą, jak funkcjonować na co dzień i radzić sobie w przerwach od kolejnych spotkań. Doświadczeni terapeuci i specjaliści znają wiele skutecznych metod, które sprawdziły setki pacjentów i które wielu ludziom pomogły wrócić na dobre tory. Walka o swoje zdrowie pozwala znaleźć rozwiązanie tego, jak się wyciszyć i skupić w codziennych trudnych sytuacjach.
Pamiętaj, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest tak samo potrzebne, jak wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Na zajęciach dostaniesz konkretne i sprawdzone sposoby na wyciszenie, których będziesz mógł używać wszędzie, gdzie dopadnie Cię strach i niepewność. Terapia pomogła wielu osobom wyjść z problemów, które pozornie były nie do przejścia. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie. Z pomocą specjalistów jesteś w stanie osiągnąć spokój i wyciszyć strach.