Jak zerwać z uzależnieniem od papierosów i alkoholu?
Każde uzależnienie przynosi negatywne skutki i ogranicza jakość życia, szczególnie gdy substancje od których jesteśmy uzależnieni, niszczą organizm oraz wpływają destrukcyjnie na relacje społeczne. Takimi substancjami są zwłaszcza alkohol i nikotyna. Jak zerwać z nałogiem i czy można sobie samemu poradzić, czy potrzebne jest wsparcie?
Alkoholizm i nikotynizm to choroby
Na początku trzeba zdać sobie sprawę z problemu i uświadomić sobie, że uzależnienie jest chorobą, która prowadzi do poważnych i negatywnych skutków fizjologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Alkohol, nikotyna oraz trujące związki zawarte w papierosach, powoli rujnują organizm oraz podstępnie sprawiają, że potrzebujemy coraz więcej trucizny, by móc funkcjonować. Oczywiście są też inne substancje oraz rodzaje uzależnień, jednak ich dostępność jest ograniczona. Po alkohol i papierosy może sięgnąć każdy, a łatwy dostęp sprawia, że o uzależnienie nietrudno. Nie będziemy jednak tym razem pisać o skutkach, lecz skupimy się na tym, jak zerwać z nałogiem.
Jak skończyć z uzależnieniem?
Przede wszystkim zacząć – bez tego nic się nie uda. Możesz podjąć walkę z uzależnieniem na własną rękę lub skorzystać ze specjalistycznej poradni, wiele zależy od poziomu uzależnienia.
Aby zerwać z nałogiem alkoholowym i palenia papierosów należy pozbyć się z otoczenia czynnika uzależniającego, czyli wszelkiego alkoholu i źródła nikotyny. Zaliczają się do tego również elektroniczne papierosy, które mimo iż nie zawierają substancji smolistych i trujących, wciąż dostarczają do organizmu nikotynę. E-papierosy mogą pomóc zostawić tradycyjne papierosy za sobą, ale ich skuteczność w całkowitym rzucaniu palenia jest dyskusyjna. Bardziej pomocne są produkty nikotynozastępcze i pozwalające ograniczyć zarówno ilość dostarczanej nikotyny, jak i sam odruch sięgania po papierosa. Są to na przykład plastry i gumy nikotynowe stanowiące pomoc w rzucaniu palenia, ale nie zastąpią silnej woli oraz wsparcia otoczenia.
Koniecznie poinformuj rodzinę i znajomych o zamiarze zerwania z nałogiem, aby wspierali Cię w postanowieniu i nie proponowali alkoholu lub papierosów. Czynnik „kuszący” jest jednym z najczęstszych powodów tego, że ludzie zrywają z postanowieniami. Wsparcie ze strony najbliższych jest nieocenioną pomocą w tym, by zerwać z nałogiem alkoholowym i palenia.
Nie udało się raz? Próbuj ponownie
Bardzo rzadko zdarza się, że za pierwszym razem udaje się zrzucić jarzmo, zazwyczaj jest to długa droga, podczas której czekają na Ciebie sukcesy i porażki. Istotą procesu jest, by nie tracić zapału i nie poddawać się po nieudanej próbie. Każda kolejna przybliża Cię do sukcesu. Być może znasz kogoś, kto w był w przeszłości w podobnej sytuacji i może Cię wesprzeć? Wszelka pomoc jest dobra. Warto też wybrać się do poradni leczenia nałogów lub na terapię uzależnień. We Wrocławiu prowadzimy zajęcia: jak zerwać z nałogiem alkoholowym i palenia papierosów.
Program pomocy (psychoterapii uzależnień), który wdrażamy jest nowoczesną metodą zatrzymania nałogu. To terapia integrowana, stosowane są połączone metody psychoterapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej. Ma na celu zapobieganie dalszej destrukcji i nauczenie radzenia z nałogiem. Jeżeli wymagane jest dodatkowe wsparcie technik farmakologicznych, wtedy taka osoba jest kierowana do odpowiedniego specjalisty, lekarza który ma możliwość zastosowania środków farmaceutycznych. W przypadku uzależnienia od papierosów lub alkoholu przeważnie wystarczy program pomocy.
Leczenie nałogów, gdy ktoś nie chce zerwać z uzależnieniem
W przypadku osób, które samodzielnie podejmują decyzję o poddaniu się terapii sprawa pozostaje dosyć prosta – jest wyrażona chęć do poprawy życia i trzeba „tylko” utrzymać się w tym postanowieniu. U ludzi, u których tej chęci nie ma jest zdecydowanie trudniej, a leczenie nałogów trzeba zacząć od uświadomienia problemu i tego, jak uzależnienie wpływa na całe życie. Poza pewnymi sytuacjami przewidzianymi w polskim prawie, nie ma możliwości przymusowego podjęcia leczenia. Uzależniony człowiek musi sam zdecydować się na to, by zerwać z nałogiem alkoholowym lub innym, który rujnuje życie. Jedynym rozwiązaniem jest rozmowa i zachęcenie do udziału w kuracji, nie musi być to jednak od razu leczenie nałogu. Można zacząć na przykład od terapii rodzinnej lub terapii par, podczas której uzależniona osoba zacznie zdawać sobie sprawę z problemu i zastanawiać się jak zerwać z nałogiem picia.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego w zakresie leczenia nałogów. Pomagamy zerwać z uzależnieniem od alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy oraz z zachowaniami mającymi destrukcyjny wpływ na życie.