Kiedy udać się do psychologa lub psychiatry – 7 alarmujących znaków
Gorsze samopoczucie dopada każdego, a huśtawki nastrojów i lekkie dołki nie są niczym niezwykłym. Wszystko jest w porządku, pod warunkiem, że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i nie trwają zbyt długo. Jednak niektóre objawy są niepokojące i powinny skłonić do wizyty w poradni psychologicznej lub psychiatrycznej, ponieważ mogą świadczyć o depresji lub stanach nerwicowych. Oto 7 objawów sugerujących, że warto udać się do psychologa i kilka dodatkowych, przemawiających za tym, że może być konieczna konsultacja z psychiatrą.
Kiedy potrzebna jest pomoc?
Gdy dolega nam coś fizycznego, idziemy do odpowiedniego lekarza, a gdy cierpi psychika, warto skorzystać z pomocy psychologa. Nie tylko choroby psychiczne wymagają porady specjalisty; również stany lękowe, nerwice czy przejściowe zaburzenia nastroju nie powinny być bagatelizowane. Kiedy udać się do psychologa? Organizm wysyła sygnały, świadczące o tym, że coś niedobrego się dzieje. Oto kilka z nich:
1. Odczuwasz poczucie wyobcowania, obojętność i brak zainteresowania światem
Masz wrażenie, że życie nie ma głębszego sensu, towarzyszy Ci poczucie beznadziejności, wycofujesz się z życia towarzyskiego, popadasz w apatię, a zamiast życia towarzyskiego wolisz przebywanie w samotności oglądając telewizję lub grając, choć nawet i to przestaje Cię cieszyć? To sygnał ostrzegawczy, że należy pójść do psychologa. Pamiętaj, że do psychologa nie jest potrzebne skierowanie. Stany obniżonego nastroju mogą wynikać z wielu przyczyn, niekoniecznie z depresji. Rolą psychologa jest dotarcie do ich źródła, a jeżeli będzie taka konieczność, skierowanie do odpowiedniego specjalisty.
2. Problemy ze snem
Nad tym, kiedy udać się do psychologa, warto zastanowić się, gdy miewasz przewlekłe problemy ze snem, nie zasypiasz lub często budzisz się w nocy. Przygodna bezsenność jest zjawiskiem naturalnym, ale jeżeli problemy z zaśnięciem trwają długo i wpływają na Twoją kondycję psychiczną, wtedy warto zdiagnozować przyczynę problemu i zasięgnąć pomocy specjalisty. Nie zawsze tabletki będą najlepszym rozwiązaniem.
3. Uczucie niepokoju
Kolejnym alarmującym znakiem, że czas iść do psychologa jest ciągłe napięcie emocjonalne, obawy, życie w ciągłym stresie, który odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Tłumiony niepokój może przerodzić się w stany nerwicowe, dlatego lepiej działać, zanim do tego dojdzie, zwłaszcza gdy odczucia te nie są powiązane z żadnymi racjonalnymi powodami.
4. Zmienność nastrojów
Zmiany nastroju trwające dłużej niż kilka tygodni powinny skłonić do wizyty u psychologa. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, nie tylko psychologicznymi, ale również zdrowotnymi, dlatego tego objawu nie należy bagatelizować. Warto również wybrać się do lekarza rodzinnego na podstawowe badania, które wykluczą fizjologiczną przyczynę.
5. Brak zainteresowania czynnościami, które wykonywaliśmy z przyjemnością
Do psychologa wybierz się też, gdy odczuwasz spadek zadowolenia z dotychczasowych czynności (np. hobby, pracy), które przedtem sprawiały Ci przyjemność. Z reguły za taki stan odpowiedzialne jest wypalenie zawodowe lub przepracowanie.
6. Niezdolność do pracy z powodu stanu emocjonalnego
Za obniżenie jakości pracy lub niezdolność do wykonywania pracy może odpowiadać wypalenie zawodowe, ale też różnego rodzaju sytuacje osobiste wpływające na samopoczucie psychiczne, np. choroba w rodzinie, rozwód itd. Jeżeli Twój stan emocjonalny utrudnia Ci pracę, skorzystaj z profesjonalnej pomocy w SUPER-ego. Przypominamy, że skierowanie do psychologa nie jest konieczne.
7. Każda inna sytuacja, w której czujesz się źle
Psycholog to osoba, z którą możesz porozmawiać, uzyskać fachową pomoc lub zostać skierowanym do innego specjalisty, który lepiej zajmie się Twoim przypadkiem. Czasami bowiem okazuje się, że problem jest na tyle złożony, że pomoc psychologa nie wystarczy lub konieczne będzie współdziałanie kilku specjalistów.
Przeczytaj też: Kiedy udać się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.
Kiedy wybrać się do psychiatry?
Jeżeli problemy wykraczają poza kompetencje psychologa i dotyczą sfery chorób psychicznych, muszą być leczone przez specjalistę. Na przykład z depresją i myślami samobójczymi należy udać się od razu do psychiatry, ponieważ w tym przypadku ważne jest szybkie wdrożenie skutecznego leczenia również farmakologicznego. Do wizyty u psychiatry kwalifikują się zwłaszcza psychozy, depresje oraz inne zaburzenia psychiczne, o których przeczytasz więcej tutaj.
Kiedy udać się do psychologa? Im wcześniej, tym lepiej
Wizyta do niczego nie zobowiązuje, a korzyści, jakie można odnieść są dużo większe niż lęk przed spotkaniem. Ponadto psycholog może znacząco podnieść jakość życia, spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy i zrzucić to, co ciążyło na duchu. Jeżeli odczuwasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, skontaktuj się z naszą placówką.