Międzynarodowy Dzień Rodzin – 15 maja
15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy rodzinne, do których mogą należeć m.in. samotność w rodzinie, brak porozumienia, alkohol, przemoc czy rodzina rozbita. Co robić, gdy pojawiają się problemy wychowawcze w rodzinie? Gdzie szukać pomocy, gdy członkowie rodziny borykają się z brakiem wzajemnego porozumienia? Czy terapia rodzin to dobry pomysł?
Świadomość społeczeństwa na temat problemów rodziny
Bliskie i życzliwe relacje z najbliższą rodziną i krewnymi to fundament szczęśliwego życia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, z wagi problemów, które mogą pojawiać się w relacjach rodzinnych. Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym, konflikty z rodzeństwem, przemoc czy parentyfikacja to tylko niektóre z nich. Aby pogłębić świadomość społeczeństwa na temat problemów rodzin, 20 września 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Rodziny. Święto obchodzi się 15 maja. Ciekawostką jest fakt, że we Francji to święto wypada 6 stycznia i nazywa się je Świętem Rodziny. Jest ono odpowiednikiem obchodzonego w Polsce Dnia Dziecka (1 czerwca).
Międzynarodowy Dzień Rodziny – obchody
Liczne fundacje i stowarzyszenia organizują obchody tego święta i w Międzynarodowy Dzień Rodziny odbywają się rozmaite akcje społeczne, które zwracają uwagę na problemy rodzin, które są niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście rozwoju dzieci i ich funkcjonowania wśród osób dorosłych.
Wiele firm propaguje też m.in. ideę pielęgnowania relacji rodzinnych poprzez organizację akcji tj. np. „Dwie godziny dla rodziny”. Zgodnie z duchem tej inicjatywy pracownicy firm, które wspierają Międzynarodowy Dzień Rodziny, mogą wrócić z miejsca pracy do swoich domów dwie godziny wcześniej, aby móc spędzić więcej czasu z najbliższymi. Organizatorzy zawsze zachęcają, aby w tym czasie odłożyć na bok smartfony, tablety czy laptopy oraz postarać się spędzić ten czas aktywnie na wspólnych zabawach i rozmowach. Warto wykorzystać ten czas, aby w pełni skupić się na dzieciach, rodzicach, ale też odezwać się do dalszych krewnych. Zwrócić uwagę na ich potrzeby i emocje.
Międzynarodowy Dzień Rodzin zmusza do rozmyślań na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje rodzina w dzisiejszym, ciągle zabieganym świecie. Skłania też do szukania sposobów na rozpoznanie, a później skuteczne radzenie sobie z wieloma trudnościami rodzinnymi. Uczy empatii i refleksji choćby na temat tego, z czym musi mierzyć się np. dziecko w rodzinie alkoholowej czy też dziecko w rodzinie zastępczej. Problemy tej natury często odciskają piętno już we wczesnym dzieciństwie i człowiek jest zmuszony radzić sobie z nimi nie raz przez całe dorosłe życie.
Problemy w rodzinie – gdzie szukać pomocy?
Gdy w rodzinie pojawia się problem, który chcesz zgłosić, zadzwoń pod numery alarmowe 112 i 997 czynne całą dobę. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie chcesz dzwonić na policję – skontaktuj się z „Niebieską Linią”. Jej numer to: 800 120 002. Konsultanci na pewno Ci pomogą i podpowiedzą, co możesz zrobić w trudnej dla Ciebie sytuacji. Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.
Popularne powiedzenie mówi, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu. Cóż, jest w tym wiele prawdy, ponieważ nie ma rodzin idealnych. Często w relacjach z najbliższymi pojawiają się konflikty, które niestety potrafią narastać latami. Wiele współczesnych rodzin boryka się też z bardzo trudnymi problemami tj. molestowanie seksualne, przemoc, dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym, utrata rodzica (sprawdź wpis dziecko a śmierć rodzica). W takich sytuacjach nieocenione będą regularne spotkania z psychologiem rodzinnym, czyli terapia rodzin.
W SuperEgo każdego dnia pomagamy rodzinom. Nasza terapia systemowa skierowana jest zarówno do indywidualnego klienta, jak i do par oraz całych rodzin. Jeśli chcesz skonsultować ze specjalistą Twój problem – zachęcamy do kontaktu. Sesje w ramach terapii rodzin często dają szansę na przezwyciężenie nawet najtrudniejszych kryzysów rodzinnych.