Światowy Dzień Dobroci – 13 listopada
Co roku na całym świecie, w dniu 13 listopada, obchodzi się Światowy Dzień Dobroci. Święto celebruje się już od 23 lat. Zostało ono zainicjowane przez koalicję organizacji dobroczynnych World Kindness Move w 1998 roku. Dlaczego obchodzimy ten dzień? Czy warto być dobrym w sposób bezinteresowny? Jak wpływa to na samopoczucie i poczucie własnej wartości?
Obchody Światowego Dnia Dobroci
Co oznacza dobro? Co to właściwie znaczy być dobrym człowiekiem? 13 listopada na te pytania odpowiada sobie wielu ludzi. Szczególnie zadaje się je tym najmłodszym. Dzieci z niesamowitą szczerością i otwartością potrafią zdefiniować wiele ważnych dla człowieka pojęć i każdego dnia przypominać dorosłym jak być dobrym człowiekiem. W ramach obchodów Światowego Dnia Dobroci na całym świecie mają miejsce różnego rodzaju zbiórki żywności, wydarzenia charytatywne czy też organizowanie datków dla potrzebujących ludzi oraz bezdomnych zwierząt. Każdy stara się wówczas jak może dołożyć swoją cegiełkę do tych działań i zrobić jakiś dobry uczynek. Ludzie dokonują wielkich, ale także i drobnych gestów, które wyrażają ich dobro, życzliwość oraz wsparcie dla drugiego człowieka, który jest w potrzebie. W dzisiejszych czasach naprawdę warto budować i starannie pielęgnować serdeczne relacje międzyludzkie. Warto też zapomnieć o urazach i porzucić wszelkie uprzedzenia wobec drugiego człowieka i robić to nie tylko wtedy, kiedy jest światowy dzień dobroci, ale kierować się życzliwością i wybierać dobro przez całe życie.
Dzień dobroci dla ludzi
Nie bez powodu mówi się, że im więcej dobra dajesz, tym więcej go dostajesz i, że pomagając innym, pomagasz również sobie. Gdy starasz się być dobry i życzliwy, to ludzie zaczynają odpowiadać Ci tym samym. Dzień dobroci dla ludzi to wspaniała okazja, aby przekazać żywność, odzież lub datek potrzebującym, pomóc sąsiadom, wyświadczyć przysługę znajomemu, zadzwonić do rodziny i powiedzieć jej coś miłego. Czyniąc dobro, czujesz satysfakcję, że dokonałeś dobrego wyboru, masz poczucie dobrze spędzonego czasu, a także poprawia Ci się samopoczucie. Pomaganie innym w sposób całkowicie bezinteresowny może także bardzo pozytywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości, a także być dla wielu ludzi niezastąpionym źródłem radości i zadowolenia z siebie. Niektórzy czują wewnętrzną misję, aby nieść pomoc innym, a czynienie dobra każdego dnia uważają za swój jedyny życiowy cel.
Dzień dobroci dla samego siebie
Każdy człowiek chce być traktowany z dobrocią i szacunkiem. Dlatego nigdy nie zapominaj, aby dobroć okazywać również samemu sobie. Niech dzień dobroci, będzie także dniem dobroci dla Ciebie i nie trwa tylko jeden dzień w roku. Zastanów się ile razy w myślach powtarzasz pod swoim adresem niezbyt miłe słowa, których nie powiedziałbyś nawet komuś kogo bardzo nie lubisz? Wystarczy drobne potknięcie lub sytuacja w życiu, w której coś Ci nie wyszło lub popełniłeś błąd i już zaczynasz siebie ganić: “Jak mogłem być tak głupi”, “Ale ze mnie idiota”, “Co ja narobiłem, będę tego żałować”. A gdyby tak spróbować być dla siebie wsparciem i najlepszym przyjacielem? Gdyby spróbować być dla siebie bardziej życzliwym i dobrym?
Postaw siebie na pierwszym miejscu i zacznij działać w imię swojego dobra. Zrób dla siebie coś, co od dawna chciałeś zrobić i co sprawi, że poczujesz się szczęśliwy. Wyjedź na urlop, aby wypocząć, umów się na masaż, zapisz się na kurs tańca, o którym zawsze marzyłeś. Nie odkładaj na później rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze.
Podejmij próbę i przestań być dla siebie tak surowym. Czy czasem nie za wiele od siebie wymagasz? Czy dajesz sobie czas na odpoczynek, regenerację? Czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Czy dobrze się odżywiasz? Czy robisz dla siebie coś dobrego i potrafisz zaspokoić swoje potrzeby? Jeśli nie, to życzymy Ci z całego serca, aby tegoroczny dzień dobroci stał się dla Ciebie impulsem do zmian w Twoim życiu! Tylko wówczas gdy w pełni pokochasz, zaakceptujesz i zatroszczysz się o samego siebie, to będziesz mógł dzielić się dobrocią i miłością z innymi.