Trudne dziecko – czyli jakie?
Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać się konflikty, kłopoty z komunikacją i liczne pretensje. A im dziecko jest starsze, tym bardziej zaczyna oddalać się od rodziców. Pamiętaj, że jest to naturalna część procesu dorastania i jako rodzic możesz się na ten czas przygotować, aby nie stracić dobrych relacji z dzieckiem i pomóc mu w radzeniu sobie z różnymi problemami nastolatków, jakie na niego czekają. Z tego wpisu dowiesz się m.in., jak poradzić sobie z trudnym dzieckiem.
Trudne zachowania dzieci
Każdy malec ma prawo do okresowego, niemodelowego zachowania, tak samo, jak każdy z nas nie zawsze zachowuje się idealnie. Problem pojawia się, gdy tego typu postawy stają się przeważające, a opiekunowie nie potrafią dojść do porozumienia z podopiecznym. Trudne dziecko w szkole czy w przedszkolu sprawia problemy wychowawcze, w domu nie słucha rodziców, a poza domem wszczyna bójki i wykazuje postawy moralnie negatywne? Cóż, to jest problem, który trzeba rozwiązać jak najszybciej, gdyż im młody człowiek staje się starszy, tym trudniej będzie nawiązać z nim dobre relacje.
Do trudnych zachowań dzieci możemy zaliczyć:
- agresywne zachowania słowne i fizyczne,
- brak empatii i moralnej inteligencji,
- zazdrość i inne intensywne uczucia,
- niedojrzałe postawy,
- bałaganiarstwo,
- mania posiadania i materializm,
- kłamanie,
- kłótnie domowe.
To tylko niektóre z trudnych zachowań dzieci, które mogą przejawiać się na różnych etapach życia; już jedno-dwulatki potrafią wykazywać niektóre z nich. Dlatego jak najwcześniej warto rozpoznać patologiczne zachowania i spróbować je wyeliminować. A żeby to zrobić, najpierw trzeba dowiedzieć się, z czego one wynikają.
Bądź dobrym rodzicem
Zdrowe relacje są podstawą do tego, by stworzyć szczęśliwą rodzinę i wychowywać dziecko w duchu miłości i wzajemnego szacunku. To jest najlepszy sposób na to, by z dziecka wyrósł porządny człowiek. Oczywiście nie zawsze jest to takie proste, a w normalnych i kochających rodzinach też zdarzają się trudne dzieci, ale zdecydowanie rzadziej.
Pamiętaj, że dzieci mają lepsze i gorsze dni
Nie zawsze niegrzeczne dziecko to trudne dziecko. Psychologia od lat bada kwestie, które stoją za tym, że malec zachowuje się agresywnie, wpada w furię, kłamie i nikogo nie słucha. Musisz sobie uświadomić, że dzieci mają prawo do gorszego samopoczucia i wyładowania negatywnych emocji, a rolą rodzica jest ich wspieranie, a nie karanie za odczuwanie negatywnych emocji. Poznaj sposoby na wychowywanie dziecka bez kar.
- poszkodowane przez los,
- kochane warunkowo i nagradzane tylko za dobre zachowanie,
- często karane,
- mają zaniżoną samoocenę,
- bezsilne,
- bardzo emocjonalne i wrażliwe,
- ciągle odczuwają negatywne emocje.
Jak radzić sobie z trudnym dzieckiem?
Wychowywanie dziecka sprawiającego problemy nie jest łatwe, z pewnością jest wymagające i trzeba się nastawić na serię wzlotów i upadków. Niemniej jednak jest to możliwe, a dbając o zdrowe relacje w rodzinie, zwiększamy szansę na to, że trudne dziecko nie będzie robiło problemów w przedszkolu i szkole. Aby nauczyć się kontrolować trudne zachowania dzieci, należy:
- dotrzeć do sedna problemu i postarać się zapobiegać jego powstawaniu,
- poświęcać dziecku więcej czasu i uwagi,
- nauczyć się słuchać i rozumieć,
- nauczyć się rozróżniać prośby od poleceń,
- nagradzać i chwalić,
- wyciągać konsekwencje, ale nie karać,
- nie lekceważyć negatywnych i agresywnych zachowań u dziecka,
- pomóc znaleźć podopiecznemu sposób na wyrażanie emocji.
Gdzie szukać pomocy z trudnym nastolatkiem?
Praca nad rodziną, wzajemny szacunek i poprawa relacji to sposób na to, by dziecko czuło się w rodzinie bezpiecznie i by nie wykazywało negatywnych zachowań. Nie zawsze jednak jest to łatwe, a często trzeba skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Dlatego warto zwrócić się do profesjonalistów znających skuteczne sposoby na trudne dziecko. Terapia behawioralna i wspólna praca rodziców z dziećmi pod okiem terapeuty przynosi bardzo dobre efekty. Dowiedz się, co możemy dla Was zrobić w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego we Wrocławiu. Zapoznaj się z oferowanymi przez nas możliwościami psychoterapii dzieci i młodzieży.
Jak sobie radzić z problemami rodziców nastolatków
Wiele rodziców musi poradzić sobie z problemami wychowawczymi, jakie towarzyszą codzienności z trudnym dzieckiem, które już w wieku wczesnoszkolnym czy szkolnym przejawia zachowania agresywne, kłamie lub wywołuje kłótnie. Wymaga to szczególnej pracy oraz cierpliwości i choć może być pomocnym doświadczeniem, gdy dziecko wejdzie w wiek nastoletni, może się też okazać, że problemy z nastolatkiem staną się dla rodziców zupełnie nowym wyzwaniem. Jeżeli Twoje dziecko wkracza właśnie w ten trudny okres, pamiętaj, że Twoje reakcje mogą mieć duże znaczenie na jego rozwój i psychikę. Należy być cierpliwym i sięgać po wszelkie dostępne porady wychowawcze dla rodziców nastolatków, aby wiedzieć, jak odpowiednio reagować na zastane kłopoty.
Odpowiedni rozwój psychiczny nastolatka jest ważny w kontekście budowania poczucia własnej wartości, świadomości swoich cech oraz właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Niestety, jest to czas, w którym młody człowiek chętniej rozmawia z rówieśnikami, niż z rodzicami. Przyjaciel wysłucha, ale nie skarci, czym często różni się od rodzica, który do problemów nastolatka od razu się odnosi, ocenia i wyraża opinię (nierzadko krytyczną), co u dziecka wywołuje irytację i niechęć. Aby więc uniknąć narastających problemów z nastolatkiem, najlepiej, gdy skupisz się przede wszystkim na spokojnej, pozbawionej ocen rozmowie, akceptacji i próbie zrozumienia.
Jakie są największe współczesne problemy nastolatków?
Każde pokolenie rządzi się swoimi prawami, ale ma też własne, specyficzne rozterki. Na pewno pamiętasz, jak wyglądał okres dorastania i jak Twoi rodzice reagowali na problemy z nastolatkiem w domu. I choć od pokoleń młodzi ludzie mierzą się z podobnymi trudnościami, to skala kłopotów, za sprawą powszechnego dostępu do internetu, stale się poszerza. Jakie więc problemy nastolatków można spotkać najczęściej?
- Poczucie niezrozumienia – bagatelizowanie nastoletnich problemów przez dorosłych, odrzucenie przez rówieśników i buzujące hormony mogą spowodować, że młody człowiek zamknie się w sobie, czując się przez nikogo nierozumianym.
- Zawód miłosny – problemy nastolatków często dotyczą sfery miłosnej – jest to czas pierwszych zauroczeń, związków i rozstań. Ważne, abyś jako rodzic nie bagatelizował tych trudności, ponieważ w młodym wieku emocje są bardzo silne, przez co odrzucenie może urosnąć do rangi prawdziwego dramatu.
- Alkohol i narkotyki – sięganie po używki może być spowodowane namową rówieśników, chęcią poczucia się dorosłym lub zaimponowania kolegom czy ucieczką przed trudną rzeczywistością. Jeśli masz problemy z nastolatkiem z uzależnieniem, nie bój się posłać go na terapię uzależnień.
- Lęki i poczucie osamotnienia – dzieci i młodzież coraz częściej cały wolny czas spędzają przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona, komunikując się z rówieśnikami głównie online. Sprzyja to budowaniu fałszywej wizji rzeczywistości, która w zderzeniu z prawdziwymi problemami wywołuje lęki i bezradność.
- Brak samoakceptacji – powszechny problem nastolatków, który najczęściej dotyka dziewczynki, nieakceptujące swojego wyglądu i wagi. Duży wpływ mają na to ukazywane w mediach nierealne wizerunki kobiet oraz wyidealizowany świat obserwowany w social mediach.
- Depresja – szacuje się, że ok. 900 tysięcy nastolatków w Polsce potrzebuje pomocy psychologicznej, rzadko jednak po nią sięga, bo nie potrafi nazwać swoich kłopotów i poprosić o pomoc. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka stany depresyjne, jak najszybciej umów go na wizytę u psychologa, który określi, jakie kroki najlepiej podjąć, by pomóc w walce z problemami nastolatka.
Gdzie szukać pomocy w pracy z trudnym nastolatkiem?
Pamiętaj, że szukanie porad wychowawczych dla rodziców nastolatków świadczy o odpowiedzialności i świadomości tego, jak ważne są właściwe reakcje na kłopoty dziecka. Nie należy się więc tego obawiać ani wstydzić. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy z trudnym nastolatkiem, pomyśl o rozpoczęciu terapii rodzin. Podczas takich spotkań każdy członek rodziny zostanie z empatią wysłuchany, z większym zrozumieniem spojrzy na bliskie osoby oraz odnajdzie w nich oparcie. Spotkania podczas terapii mogą być dużym wsparciem w radzeniu sobie z problemami rodziców nastolatków. Z pewnością pomogą Ci lepiej zrozumieć dorastające dziecko i kłopoty, z jakimi musi się mierzyć.
Jak wychować trudne dziecko?
Trudne dzieci i ich wychowanie to prawdziwe wyzwanie, ale istnieją pewne zasady, które mogą pomóc w radzeniu sobie z wieloma trudnościami. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, więc podejścia mogą się różnić w zależności od charakteru i potrzeb Twojej pociechy. Jako odpowiedzialny i troskliwy rodzic powinieneś znać kilka ogólnych wskazówek, które mogą stanowić cenną pomoc w wychowaniu dziecka.
- Postaw na zrozumienie i akceptację. Spróbuj zrozumieć, co może sprawiać trudności dziecku i powodować problemy z nastolatkiem. Czasem zachowanie trudne może wynikać z niezrozumienia lub niemożności wyrażenia emocji.
- Utrzymuj otwartą, szczerą i pełną szacunku komunikację z dzieckiem. Gdy pojawiają się problemy wychowawcze z nastolatkiem, pozwól wyrażać dziecku uczucia i myśli, a jednocześnie przekazuj własne oczekiwania w spokojny sposób.
- Ustal jasne granice. Dzieci potrzebują zasad i granic, aby poczuć się bezpiecznie. Określ spodziewane zachowania i konsekwencje, gdy zasady są łamane. Pamiętaj jednak, że niezwykle ważne w kontekście tego, jak poradzić sobie z nastolatkiem jest to, aby konsekwentnie stosować te zasady.
- Spróbuj zidentyfikować przyczyny trudnego zachowania. Czasem problemy z nastolatkiem wynikają z tego, że dziecko może reagować na stres, zmiany w życiu rodzinnym lub trudności szkolne.
- Poszukaj wsparcia psychologicznego. Gdzie zgłosić problemy z dzieckiem? W przypadku trudności emocjonalnych lub behawioralnych rozważ skonsultowanie się z psychologiem dziecięcym lub terapeutą rodzinnym SUPER-ego, który zapewnia pomoc dla rodziców trudnych dzieci. Profesjonalne wsparcie może być pomocne w zrozumieniu przyczyn i opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie nawet z pozoru najtrudniejszą sytuacją.
Pamiętaj, że dbanie o swoje własne zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe. Rodzice często zastanawiają się, gdzie szukać pomocy dla swoich dzieci, zapominając o sobie samym. Zadbaj także o siebie, abyś mógł lepiej wspierać dziecko.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci odkryć nowe wskazówki na temat tego, jak poradzić sobie z trudnym nastolatkiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każda sytuacja jest unikalna, więc nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.